وبلاگ ما

آخرین اتفاقات در کافه ما

۱-نگاهی کوتاه به نمایش «رابینسون و کروزوئه»

سیدعلی میرعباس وند
نمایش «رابینسون کروزوئه» روایت دو خلبان، دو سرباز و دو دشمن است که با بی‌رحمی تمام در حال جنگ هستند، جنگی که آنان را رودرروی هم قرار داده و اکنون پس از سقوط هواپیمای‌شان از روی اجبار به جزیره‌ای کوچک پناه آورده‌اند و حال‌و‌روزشان بی‌شباهت به رابینسون کروزئه نیست، اما آنان نمی‌خواهند زمان بسیاری از وطن‌شان دور بمانند.
پیش‌داوری آدم‌ها موضوع اساسی در نمایش رابینسون کروزوئه می‌باشد.
فقدان استفاده از زبان برای درک متقابل موضوع پررنگ نمایش است. موضوعی نو در حول محور جنگ، صلح و شیوه‌های ارتباطی انسانها.
نمایش به خوبی قادر است جای جای ارتباط زبانی را با به کار بردن خلاقیت بازیگران و بهره‌گیری به‌جا و منطقی از قابلیت‌های حرکتی و بدنی جبران کند و ارتباطی به مراتب پیچیده و عمیق بین بازیگران‌اش به زیبایی تمام‌تر عرضه کند.
کشف نقاط مشترک از سوی شخصیت‌های نمایش در طول نمایش با مرور خاطرات‌شان به دوستی عمیق آنها منجرمی‌شود که در پی آن پیام صلح نیز خیلی روان انتقال می‌یابد.
رابینسون کروزئه ستایش زندگی است، ایجاد لحظه‌های کمیک از ویژگی‌های مثبت نمایش به شمار می‌رود. بازی‌های روان به این روند کمک شایانی می‌کند.
لحظه لحظه‌ی نمایش سفر به درون آدم‌های تنها از طریق آن دیگری است، اینکه چگونه نقاط مشترک را کشف کنند.
ایده‌ی نمایش پیوندی عمیق وغیرقابل انکاربا مسائل جامعه‌ی امروز جهان دارد از این منظر که روزگار ما بستر مناسبی است برای افسردگی و دل‌مردگی. به این صورت که اندیشه و انرژی و توانمندی‌ها رو به زوال می‌رود.
عکاس: آیدا تیمورلوئی

کپی رایت © تمامی حقوق برای سایت جشنواره محفوظ می باشد.